Stretnutie s Pavlem Kraemerom

V stredu 22.11.2017 sa v priestoroch základnej školy uskutočnilo stretnutie s Mgr. PAVLEM KRAEMEROM Ph.D., ktorý pôsobil na waldorfských i iných alternativních školách v Čechách, v Nemecku, Švajčiarsku a na Ukrajine. Založil Institut pro podporu inovativního vzdělávání, ktorý prepája rôzne alternatívne prúdy vo vzdelávaní a poskytuje im podporu. V Európe a v Indii navštívil mnoho slobodných škôl. Mentoruje učiteľov v inovatívnych školách a školám poskytuje supervíziu. 
Účastníkom stretnutia odpovedal na široké spektrum otázok týkajúcich sa alternatívneho vzdelávania. Inšpiroval nás k zamysleniu a zmene prístupu k učeniu, žiakom i k sebe. Súčasťou prednášky boli intuitívne hry, ktoré pomáhajú odbúravať strach robiť chyby a vytvárať bezpečné prostredie.

Vďaka patrí aj neziskovej organizácií Eviana, n. o., ktorá nadviazala spoluprácu s Institutom pro inovatívni vzdělávání.

 

 

Na festivale Rastieme s deťmi zahviezdila energická Saša Polarczyk


V Kultúrno-spoločenskom centre na Jedlíkovej 7 v Košiciach sa počas víkendu 20.-21. mája konal druhý ročník festivalu rodičovstva a zdravého životného štýlu pod názvom Rastieme s deťmi.
 
Dospelí mohli na festivale navštíviť kvalitné prednášky, ktoré mali pod palcom lektoria prednášajúci zo Slovenska i Čiech. Týkali sa pôrodu, kontaktného rodičovstva, výchovy detí, ale aj zdravého obúvania, otužovania a komunikácie.
 
Sobotňajšie prednášky odštartovala lekárka Jarka Kubíková s témou domácej prírodnej lekárničky. Užitočné informácie ku zdravému chodidlu a obúvaniu detí, ale aj dospelých, sa účastníci dozvedeli od lektora a pohybového kouča Matúša Svinčáka. Ten bol účastníkom festivalu k dispozícii počas celého víkendu pri svojom stánku, kde sa s radosťou venoval poradenstvu. Ako pôrod ovplyvňuje celý rod krásne popísala dula a terapeutka Zuzana Bajkaiová. Program v sobotu zavŕšila psychologička Ivana Medvecká prednáškou „Všetko s mierou“ vo vzťahu k výchove. V nedeľu po sviežej prednáške o otužovaní, ktorú mala príjemná bežkyňa naboso a členka Košických tuleňov Lucia Hendrichovská, si slovo vzala charizmatická Saša Polarczyk. Tá svojím pútavým a energickým vystupovaním ohúrila publikum, ktoré sa po obedňajšej prestávke nevedelo dočkať pokračovania jej rozprávania. Téma bola Vzťahy a komunikácia v Mentálnych jazykoch. Zjednodušene povedané „Ako komunikovať tak, aby nám druhí rozumeli a ako porozumieť tomu, čo nám oni hovoria“.
 
Účastníčka Lusi s 9 mesačnou Lunou v šatke na otázku, čo vraví na tohoročný festival odpovedala: „Minulý rok som festival absolvovala s bruškom, a keďže ma veľmi oslovil, dokonca určil našej rodine nový smer, tešila som sa aj tento rok. No nevedela som si predstaviť, ako sa dajú vypočuť prednášky s 9 mesačným lezúňom. Úplne v pohode! Detičky sa hrali na podložkách, objavovali svet a rodičia vedľa nich mohli spokojne počúvať a dozvedať sa nové. Napríklad ako lepšie si porozumieť vďaka spoznaniu mentálnych jazykov.“

Paralelne s prednáškami pre dospelých bola deťom k dispozícii herňa pod vedením OZ Dračia stopa a OZ Haliganda. Súčasťou herne boli kreatívne dielne, skákací hrad, trampolína, maľovanie na tvár a detský kútik. Program pre deti spestrili veľké bublifuky či divadlo.
 
Okrem vyššie spomenutého, boli na festivale k dispozícii prezentačné stánky občianskych združení či malých firiem, ktoré príjemne spestrili akciu.
 
Festival organizovali dve aktívne mamky na rodičovskej dovolenke Lenka Elečková a Evka Tracíková. Zastrešili ho občianske združenie Dekiňa a nezisková organizácia Eviana. Podieľalo sa na ňom množstvo dobrovoľníkov. Finančne ho podporila Mestská časť Košice – Západ.

Fotogalériu z festivalu nájdete na www.lele.sk/rastiemesdetmi alebo www.facebook.com/rastiemesdetmi.
Kontakt: Lenka Elečková - organizátorka, lenka@lele.sk, 0902 724 310